Az ördögi kör megszakítása
Drogfüggõség és Magyarország jövõje
Interjú Dr. Hermon Mihraniannal |
A drogfüggõség ördögi körérõl” és Magyarország drogproblémájának jövõjérõl kérdeztük Dr. Hermon Mihraniant, a Nyírõ Gyula Kórház belgyógyász addiktológusát.
Ember és Szabadság: Fõorvos úr, a metadon ugyanolyan drog, mint a heroin?
H. Mihranian: Így van. Ez drog. Ez egy ópiátszármazék. Statisztikailag ugyan ki lehet mutatni, hogy a metadonos módszer sikeres, mert statisztikailag mindent lehet manipulálni. De a valóság nem ezt mutatja. A beteg leszokik a heroinról, és rászokik egy másik ópiátszármazékra, amely egyébként depridol néven közismert. Ez van a dobozára írva. Én nem hiszek ebben a szerben, és sokan vannak még, akik egyetértenek velem abban, hogy ha metadont adok a betegnek, akkor soha a büdös életben nem tudom õt drogmentessé tenni. A gyakorlat azt mutatja, hogy ez így van. A metadont annak lehet csak adni, akinél más megoldás nem mûködött, és ezen a módon védjük meg õt a közösen használt tûk útján terjedõ fertõzésektõl.
E és Sz: És mit szólnak ehhez azok a kollégái, akik a metadon pártján állnak?
H. Mihranian: Hát, dühösek. Dühösek, mert, ugye, nem értünk egyet. Sajnos ez a szakma ilyen. Nem mindig vagyunk ugyanazon a véleményen. Azonkívül nem értek egyet azzal a döntéssel sem, hogy mi a metadont térítésmentesen adjuk. Valahogy ez nem fér össze a társadalom érdekeivel. Ha valaki cukorbeteg, vesebeteg, neki miért nem adunk térítésmentesen gyógyszereket akkor, amikor a drogos nem fizet a metadonért az égvilágon semmit. Azt mondják, ha ingyen adom, akkor csökkenni fog a kínálat a piacon. Ez nem igaz! Ha a kínálat nõ, a kereslet is nõ, és ha a kereslet megnõtt, azzal annyit lehetett elérni, hogy a piacon a kábítószernek felment az ára. A másik dolog, amit nem szeretek, az a könnyû drog”.
E és Sz: Ön nem szereti ezt a kifejezést?
H. Mihranian: Nem. A drog az drog. Nincs olyan, hogy könnyû és kemény drog. A különbség a drogok között az, hogy mikor szokik hozzá az ember. Kétségtelen, hogy a fûnél, a marihuánánál vagy az indiai kendernél sokkal hosszabb idõ kell, mint a heroinnál. A heroinnál már 3-4 hét alatt kialakul a függõség, a fûnél néhány hónap alatt.
E és Sz: És Ön szerint mi a helyzet azokban az országokban, ahol gyógyszertárban is hozzá lehet jutni a fûhöz?
H. Mihranian: Hollandiában, Angliában nem tudták megoldani a dolgokat. Azt akarták, hogy csökkenjen a bûnözés meg az erõszak, mert ugye, a droggal együtt jár a bûnözés, a prostitúció és az erõszak.
E és Sz: És csökkent?
H. Mihranian: Nem csökkent. Éppen hogy nõtt. Az egy tévhit, hogy csökken a bûnözés, ha legalizáljuk a drogokat!
E és Sz: 20 éve dolgozik Magyarországon. Változott-e azóta a drogosok aránya?
H. Mihranian: Igen, nõtt. És nemcsak hogy több drogos van, hanem az életkor is lefelé tolódott. Már 13-14 évesen kezdenek drogozni. Az iskola nagyon sokszor nem tud mit csinálni. Ez komoly fejtörés az igazgatóknak. Nagyon sok elõadást kellene tartani, és nem a tiltással kell kezdeni az elõadást, hanem arról kell beszélni, hogy mi következik, ha valaki elkezd drogozni.
E és Sz: Fõorvos úr, mi lesz 20 év múlva?
H. Mihranian: Nem tudom. Ha így marad a helyzet, akkor nem fogunk elõrelépni. Én rengeteget beszélgetek a betegeimmel. Nagyon sokat segít, ha foglalkozom velük. Én mindig elérhetõ vagyok a számukra. Úgy gondolom, össze kellene fogni mindenkivel, aki a megelõzéssel foglalkozik. A pénz háromnegyedét, amit erre szán az állam, olyan intézményeknek kellene adnia, amelyek képesek segíteni. Az mindegy, hogy egyházi vagy nem egyházi intézmény. A lényeg az, hogy mûködik-e. Ha pozitív dolgok vannak benne, és az ott lévõk tudnak segíteni, akkor azt az intézményt támogatni kell, fejleszteni és növelni kell a kapacitását, hogy a betegek oda tudjanak menni. Arra kell költeni a pénzt Magyarországon, hogy olyan intézmények legyenek, ahonnan a gyereket, amikor már tiszta, ki tudom emelni, és olyan közegbe tudom tenni, ahol foglalkoznak vele, és mint hasznos embert visszairányítják a társadalomba. Azzal kell foglalkozni, hogy megkeressük a gyerekben a képességeket, és segítsünk neki, hogy kezdjen el megtanulni dolgozni, kezdjen el megtanulni felelõsséget vállalni, kezdjen el megtanulni élni.
E és Sz: Köszönöm a beszélgetést.
Dr. Mihranian — bár eredeti szakterülete a belgyógyászat — 1975 óta szülõföldjén, Jeruzsálemben, a kábítószer rabjainak gyógyításával is foglalkozott. Már a Föld több táján is dolgozott, amikor 1981-ben Magyarországra költözött, és azóta itt folytatja tevékenységét. A Közel-Keleten évszázadokra visszanyúló hagyománya van a drogok használatának, és a gyógyításban ott megszerzett tapasztalatait magyarországi tevékenységében is kiváló eredményekkel kamatoztatja. A Nyírõ Gyula Kórháznak — az ország egyik legismertebb szenvedélybeteg-kezelõ kórházának — fõorvosaként méltán elismert szaktekintély az addiktológia témakörében.