A berlini bíróság alkotmány- és jogellenesnek ítélte a vallással szembeni kémkedést
A Berlini Közigazgatási Bíróság 2001. december 13-i határozatában kijelentette, hogy a német kormánynak semmilyen alapja nincs a Szcientológusok ellen használt diszkriminációs módszereinek alkalmazására, illetve nincs felhatalmazva arra, hogy kémeket küldjön a Szcientológia egyházakba, mivel nincs semmilyen ok, amely indokolná az Egyház, illetve tagjainak figyeltetését.
A bíróság kijelentette, hogy az Alkotmányvédõ Hivatal Németország belsõ biztonságát védõ szervezet jogtalanul és alkotmányellenesen járt el. Négy évig tartó megfigyelés után a Szcientológia Egyház egyetlen tevékenysége sem ad okot kémkedésre, viszont a Szcientológusok több száz esetet dokumentáltak az Alkotmányvédõ Hivatal által elkövetett emberi jogi viszszaélésekrõl. Ez magában foglalja az Alkotmányvédõ Hivatal ügynökeinek beszivárgási próbálkozásait az egyházakba, a Szcientológusokról terjesztett hamis jelentéseket a munkaadóik felé annak érdekében, hogy elbocsássák õket, zavargások okozását az Egyházban és Szcientológusok megvesztegetésének kísérletét azzal a céllal, hogy társaik ellen hamis tanúskodással álljanak elõ. 1999-ben az Alkotmányvédõ Hivatal egyik ügynökét Svájcban Szcientológusok után való kémkedésért és dokumentumok hamisításáért két év feltételes szabadlábra helyezéssel 30 napig terjedõ börtönbüntetésre ítélték.
Vallási és emberi jogi vezetõk nemzetközileg ítélték el az Alkotmányvédõ Hivatal megfigyeltetéseit, mint az emberi jogok és szabadság felháborító megsértését.