A DROGHELYZET TRENDJÉNEK MEGVÁLTOZTATÁSA
A „Mondj NEM-et a drogokra!”
kampány hangsúlya az oktatáson keresztüli megelõzésen
van. Elõadók és önkéntesek ezreket érnek el drogellenes
rendezvényeken és milliónyi füzetet osztanak szét Európa-szerte.
|
„Annak érdekében, hogy a harmadik évezred küszöbén
egy olyan szabad, magabiztos és produktív társadalom alakulhasson
ki, mely képes kezelni a kábítószerek használatával és terjesztésével
összefüggõ egészségügyi, szociális és bûnügyi
ártalmakat és veszélyeket, szükséges, hogy: a társadalom
váljon érzékennyé a kábítószerkérdések hatékony kezelése iránt,
a helyi közösségek pedig növeljék problémamegoldó készségüket
a kábítószer-probléma visszaszorításában (közösség, együttmûködés);
esélyt kell teremteni arra, hogy a fiatalok képessé válhassanak egy pozitív életstílus kialakítására és a drogok visszautasítására (megelõzés);
segíteni kell a drogokkal kapcsolatba kerülõ és a drogproblémákkal küzdõ egyéneket és családokat (kezelés, rehabiltáció);
és csökkenteni kell a drogokhoz való hozzáférés lehetõségét (kínálat csökkentés).
A nemzeti stratégia a kábítószerek fenyegetésével szembeni átgondolt és világos kormányzati program. Végrehajtása, a célok elérése a társadalom egészének támogatását és közremûködését igényli.”
Nemzeti stratégia a kábítószer- probléma visszaszorítására
Magyarország nemzeti stratégiája a drogprobléma leküzdésére
Magyarországon a drogprobléma leküzdésére vonatkozó nemzeti stratégia célja egy termékeny, drogmentes társadalom. De ahogy a droghasználat növekvõ statisztikája is mutatja, Magyarország vesztésre áll abban a harcban, amelyet a drogmentes társadalom megteremtéséért folytat.
A Drogok és Drogfüggõség Európai Megfigyelõ Központja (EMCDDA) szerint az összes tagország drogstatisztikáit nyomon követve a magyar drogfogyasztók száma folyamatosan
növekszik. 1995 és 1999 között a „füvet” (marihuána, hasis) fogyasztók aránya 5%-ról 13%-ra emelkedett, és ez a hányad 2000-ben tovább növekedett. Ugyanebben az idõszakban az egészségügyi intézményekben opiát-származékokat (heroin, ópium stb.) használó kezeltek száma a betegek körében 22%-ról 39%-ra nõtt.
E statisztikák fényében nem meglepõ, hogy Magyarországnak a drogprobléma leküzdésére irányuló nemzeti stratégiája igényt tart az állami és közintézmények segítségére azért, hogy velük közösen oldják meg ezt a problémát.
Egy drogmentes társadalom megteremtése
1989-ben a Szcientológia Egyházat egy drogmentes társadalom megteremtésének vágya motiválta abban, hogy Európa-szerte elindítsa a „Mondj NEM-et a drogokra! Mondj IGEN-t az életre!” elnevezésû drogfelvilágosító és drogmegelõzõ kampányát. A kampány célja, hogy széles körben ismertté tegye a drogokról szóló tényszerû adatokat mind a gyerekek, mind a tinédzserek és a felnõttek számára.
„Amikor a gyerekek és a felnõttek ténylegesen megértik a drogok veszélyeit, már könnyû »nem«-et mondaniuk a drogokra. A »Mondj NEM-et a drogokra!« kampánnyal mi pontosan ezt próbáljuk elérni” mondja Braun Mónika, a Drogmentes Magyarországért Alapítvány budapesti elnöke.
Legalizáció, dekriminalizáció, „ártalomcsökkentés”... drogokkal kapcsolatos nyilatkozatok közhelyei. Van, aki már teljesen feladta a drogok elleni küzdelmet, és csak annyit céloz meg, hogy valamelyest csökkentse a kábítószerek ártalmait. Miközben a már drogfüggõkkel törõdünk, valamint a közösségek droggal kapcsolatos hanyatlását igyekszünk megfékezni, szem elõtt kell tartanunk, hogy az egyetlen hosszútávú megoldás az oktatás és a megelõzés. Csak ezzel lehet esélyünk arra, hogy garantálhassuk gyerekeink és unokáink biztonságát. Civil szervezetként a Drogmentes Magyarországért Alapítvány információs füzeteket terjeszt, amelyeket bárki használhat arra, hogy a lehetõ leghatékonyabb fegyverrel szálljon szembe a drogok terjedésével: a tényekkel.
Vegye fel a kapcsolatot a Drogmentes Magyarországért Alapítvánnyal:
1062 Budapest, Eötvös u 12. Tel: 352-1797, 06/20-468-1011
A füzetek elkészítését a Magyarországi Szcientológia Egyház szponzorálja.
|
A „Mondj NEM-et a drogokra!” kampány a megelõzésre fekteti a hangsúlyt azért, hogy az új generációt megóvja a függõség csapdájától.
A kampány elõadói és a média szóvivõi ahelyett, hogy a fiatalokat még inkább kíváncsivá tennék a drogokkal kapcsolatban, világos tényekkel szolgálnak arról, hogy hogyan ejtik csapdába a drogok az egyént, és hogyan teszik tönkre az illetõ életét. „Egyetlen más drogokról szóló elõadás sem volt olyan érdekes, mint ez” mondta egy 13 éves fiú az egyik közelmúltban tartott elõadást követõen. „Soha nem fogok kipróbálni semmilyen drogot!“
A kampány szervezõi kisméretû felvilágosító füzeteket adnak ki az utcai drogok: heroin, kokain, extasy és a „fû” veszélyeirõl, és széles körben terjesztik õket újabban egy, a szülõk és a tanárok számára a drogvisszaélésekrõl szóló útmutatót is.
2001 januárja óta a Magyarországi Szcientológia Egyház országos kampányai révén több, mint 340 000 db drogellenes tájékoztató füzetet osztott szét a lakosság körében. Ezek mind egyszerû, de elengedhetetlenül szükséges megértést nyújtanak az utcai drogok bizonyos fajtáinak katasztrofális hatásairól.
Az egyház drogellenes kampányának nyári csúcspontja a „Drogmentes Magyarországért Maraton 2003” fergeteges futása volt. És az természetes, hogy a maraton 42 napja alatt is lelkesen és széles körben terjesztették a füzeteket.
2122 kilométert megtéve miközben országszerte a legkülönbözõbb városokban több tízezer ember ünnepelte õket, gratulált nekik és mondott köszönetet azért, amit tesznek , a „Drogmentes Magyarországért Maraton 2003” futói közösségrõl közösségre haladtak azzal a céllal, hogy terjesszék információs anyagaikat olyan helyeken, amelyeket a fiatalok gyakran látogatnak, és ahol a környéken tiltott drogok találhatók.
A futók ezekben a hetekben budapesti bázisuknál jóval tovább terjeszkedtek, ugyanis több ezer ismeretterjesztõ kiadvánnyal felszerelkezve az ország legtávolabbi szegletéig is eljutottak, drogfelvilágosító kiadványokat osztogattak az embereknek, és további készletekkel látták el a belvárosokat: boltokat, rendõrségeket, éttermeket, iskolákat és éjszakai mulatókat.
Ma ezek közül a helyszínek közül sok maga is e nagyon népszerû felvilágosító füzetek terjesztõhelye lett. Az elmúlt évben az európai kontinensen az európai „Mondj NEM-et a drogokra!” kampány résztvevõi több, mint 6 millió ismeretterjesztõ füzetet és 12 millió drogellenes szórólapot osztottak ki.
|