|
Vak vezet világtalant
|
„A metadon
nem mágikus csodaszer. Mint a heroin, ez is ópiumszármazék
mondja a Nyírõ Gyula Kórház kábítószerfüggés-
szakértõje, Dr. Hermon Mihranian. Ez az anyag
tökéletesen alkalmatlan arra, hogy leszoktasson valakit
a drogokról.”
|
„Amikor elmentem a
drogklinikára” meséli Ibolya, egy szociális munkás
fogadott. Leültünk, hogy átbeszéljük a problémámat. »Valami
jó tanácsot fog adni« gondoltam. Aztán ránéztem a
karjára. A rengeteg tûszúrástól úgy nézett ki, mint
egy szita. Követte a pillantás omat, és flegmán megjegyezte:
»Én is drogos vagyok«. Mire én azt gondoltam:
»Vak vezet világtalant«.”
Az erõfeszítések a droghelyzet kezelésére Magyarországon
már több, mint tíz éve tartanak. Ez alatt az idõszak
alatt hatalmas mennyiségû segítséget kaptunk más országoktól
mind technikai, mind anyagi segítséget , hogy gondoskodjunk
a kábítószerbetegekrõl, illetve megelõzzük a
kábítószerrel való visszaéléseket.
Mindazonáltal az elhalálozások száma 1994 és 1997 között tovább emelkedett: az addigi évente 48-ról 2000-ben már 33-an haltak meg túladagolásban.
Pénzpocsékolás
A nemzeti költségvetés egekig emelkedõ kiadásai, amelyek a drogvisszaélések visszaszorítását hivatottak szolgálni, szintén valami olyasmit mutatnak, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. A Nemzeti Drogmegelõzési Intézet egymaga 100 millió forintot kapott a Széchenyi-program segélykeretében, és emellett még 1,8 millió euro (kb. 450 millió forint) PHARE-segélyt is. A finanszírozási beáramlást leszámítva az intézet munkájának nincs más látható eredménye.
1999-ben Budapest Fõváros Önkormányzata több, mint 3 millió forintot biztosított a Nyírõ Gyula Kórház Jász utcai kábítószer ambulanciája számára a megkezdett metadon-programok folytatására.
A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium idén 45 millió forintot fordított ugyanilyen jellegû programokra a 2001. és 2002. évi költségvetésbõl . Ebbe négy metadon-program, és ezen kívül hat utcai megkeresésen alapuló tûcsere-projekt, egy új és egy bõvített tûcsere-program, valamint 2 tûcsere-automata felállítása tartozik.
Az ilyen programok csak könynyebbé teszik a narkósoknak, hogy káros szokásukkal éljenek, és nem nyújtanak olyan mûködõ megoldást, amely a kábítószer-élvezõket megszabadítja a drogoktól. Az ilyen stratégia mögött az a „logika” rejlik, hogy amíg a drogost nem lehet meggyógyítani, addig az „ártalomcsökkentés” a legjobb megoldás. „Ha már nem lehet meggyógyítani mondják , a legjobb alternatíva, hogy megkönnyítjük és biztonságossá tesszük számukra a kábítószerek használatát.”
Ez egy vesztésre álló ügy mind a kábítószeresek, mind a társadalom számára, mégis a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium jövõre 1 milliárd forintot szándékozik költeni több ilyen „antidrog” kampányra, a tûcsere-programot pedig ki akarja terjeszteni a gyógyszertárakra is.
Egy hamis filozófia
"Felül középen: a 2000-es
nemzeti drogstratégiát arra tervezték, hogy segítsen
leküzdeni a drogproblémát és találjon mûködõképes
megoldásokat a drogfüggõségre, de a szakemberek
még mindig a hatástalan metadon kezeléshez ragaszkodnak,
ami csak ront a helyzeten. |
Érdemes közelebbrõl is megvizsgálni azt az ál-filozófiát,
amelyet arra használnak, hogy ésszerûsítsék az általuk
erõteljesen támogatott „ártalomcsökkentõ”
és „dekriminalizáló” (bûnmentesítõ)
programokat.
Azzal érvelnek, hogy a tûcsere-programok elhárítják a HIV/AIDS, hepatitis B és hepatitis C veszélyeit. A metadon-kezelés egyszerûen ellátja a kábítószereseket ingyen heroinpótlóval, és ezzel szükségtelenné teszi, hogy szenvedélyük fedezésére bûncselekményeket kövessenek el. A másik szempont, amely miatt a metadont favorizálják, hogy amióta a gyártását szabályozták, a kábítószereseknek nem kell aggódniuk amiatt, hogy olyan rossz minõségû anyagot injekcióznak a testükbe, mint amilyet nagy valószínûséggel az utcán kapnának.
„A metadon erõs fizikai függést okoz” mondja Dr. Hermon Mihranian, a kábítószer-függõk specialistája a Nyírõ Gyula Kórház drogambulanciáján.
„A metadon mellett kiállók érvei erejüket vesztik, mivel tény, hogy ez a szer még erõsebb függõséget okoz, mint a heroin. A metadon nem mágikus csodaszer. Mint a heroin, ez is ópiumszármazék mondja Dr. Mihranian. Ez az anyag tökéletesen alkalmatlan rá, hogy leszoktasson valakit a drogokról.”
A kormány által támogatott metadon-program feladata az lenne, hogy a függõket egyszerûen átszoktassa az egyik kábítószerrõl egy másikra. Azonban gyakran megtörténik, hogy a kábítószeresek kétszeres függõséget alakítanak ki egyidejûleg válnak rabjává mind a metadonnak, mind a heroinnak.
Technikailag kétféle metadon-kezelés létezik: az egyiknél elméletileg egyenletesen csökkenõ mértékben adagolják a szert. De mivel a metadon is csak egyfajta narkotikum, a gyakorlatban az adagok csökkentése elvonási tüneteket okoz, és a dózisokat újra növelni kell.
A metadon-kezelés másik formája a szinten tartó kezelés, ahol is a beteg folyamatosan kap egy elõre meghatározott napi adagot. A drogos számára így elkerülhetõk a kábítószer beszerzésével kapcsolatos bûncselekmények, valamint a piszkos tû és a szennyezett heroin által okozott egészségügyi komplikációk kialakulása.
Felületesen vizsgálva a dolgot az érvelés még elfogadhatónak is hangzik. Azonban ha jobban megvizsgáljuk, láthatjuk, hogy ez a logika sem zökkenõmentes.
|
„A metadon nem mágikus
csodaszer. Mint a heroin, ez is ópiumszármazék mondja
a Nyírõ Gyula Kórház kábítószerfüggés- szakértõje,
Dr. Hermon Mihranian. Ez az anyag tökéletesen alkalmatlan
arra, hogy leszoktasson valakit a drogokról.”
|
A fenntartó kezelés 20 évig, vagy akár egy egész életen át
folytatódhat. Elgondolkodtató, hogy ez a látszólag humánus
megoldás, ami részben azért született, hogy a heroinfüggõk
ne kövessenek el bûncselekményeket, milyen anyagi terhet
jelent hosszú távon az adófizetõ polgárok számára.
És hatékony-e egyáltalán a metadon-kezelés a kábítószeresek számának visszaszorításában? Nem túlzottan. A növekvõ kábítószer-függõséget mutató statisztikák alapján tisztán látható, hogy az elosztók hamar találnak új vásárlókat, nem számít, hány kemény kábítószerest szoktatnak át metadonra. Megfelelõ felvilágisító módszerek használata nélkül tehát a fiatalok egyre nagyobb része kerül majd az ópiátok hatása alá.
|
|